Arama Motorları

  
   
 

Zeytin rekoltesi 120-130 bin ton civarında gerçekleşir

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi koordinatörlüğünde oluşturulan (UZZK) Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti’nin raporuna göre, Gaziantep’in bu yıl zeytin rekoltesinin 70 bin ton olacağı ifade edildi.
Açıklanan rapor hakkında Sabah’a konuşan Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, Nizip yağlık zeytinin gen kaynağının Gaziantep olduğuna dikkat çekerken, “Gaziantep, zeytin ağaç sayısı bakımından Türkiye’de ilk 10 il arasındadır. Biz de zeytincilik deninde Ege ve Marmara akla geliyor, maalesef Gaziantep unutuluyor. Şehrimizde 10 milyon civarında zeytin ağacı var. Rekolte 70 bin ton ise ağaç başı 7 kilogram zeytin düşer, bu da zeytin üreticilerine haksızlık olur. Gaziantep’te zeytin ağaçları ortalama 12-13 kilogram zeytin veriyor. Dolayısıyla zeytin rekoltemiz 120-130 bin ton olması gerekirken, açıklanan 70 bin ton rekolte çok düşük ve Gaziantep için şansız bir açıklama olmuş” dedi.
Gaziantep’in dikili tarımda Türkiye’de ön sıralarda yer alıyor.

Gaziantep’in dikili tarımda yüz ölçümü itibariyle Türkiye’de ön sıralarda yer alan illerden birisi olduğunu ifade eden Seçkin, “Bölgede fıstık ve zeytin olmak üzere iki ana ürünümüz var ve birçok yerde zeytin-fıstık iç içe girmiş durumdadır. Ayrıca Zeugma kazılarında bile zeytin çekirdeği çıktı. Fırat’ın diğer tarafında, Çukurova veya komşu illerimizde fazla zeytin bulamazsınız. Gaziantep, Akdeniz ve karasal iklimin geçiş bölgesi olduğundan zeytin şehrimizde fıstıktan sonra ikinci büyük elde gelir elde edilen dikili tarım ürünlerimizden birisidir” diye konuştu.
Rekoltenin yüksek veya düşük olması
“var” veya “yok” yılı ile alakalıdır
Yerli çeşit zeytinlerimizin yağ oranının çok yüksek olduğunun altını çizen Başkan Seçkin, “Nizip yağlı zeytinimizin diğer bir özelliği bir yıl var bir yıl olmamasıdır. Rekoltenin yüksek veya düşük olması bununla alakalıdır. Bu yıl zeytinimizin var yılı. Gaziantep insanı kendi yerli zeytini veya zeytin yağından başkasını yemiyor. Zeytinyağının içerisine pamuk, Ayçiçek gibi maddeler katılarak zeytinyağı diye satılıyor. Bununla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Türkiye’ye örnek olacak kararlar aldı. Tüm zeytin ve zeytinyağı işletmecileri kayıt altına alındı, hepsine etiket örnekleri verildi. İşletmeler tek kullanımlık teneke ve kapaklarını yapacaklar. Çiftçi yağını işletmelerin verdiği teneke ile satacak ve kapak açıldığından tenekeyi bir daha kullanamıyorsun. Dolayısıyla bu şekilde sahteciliğin önüne geçilecek” şeklinde değerlendirme yaptı. Hüseyin Karataş
05 Kasım 2018   Sabah

Sponsorlar