Arama Motorları

  
   
 

GAZİANTEP KAPSAM DIŞI KALDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan Organize Sanayi Bölgelerin de bedelsiz arsa tahsisinin genişletilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre OSB’lerde ki boş parsellerin yatırıma daha hızlı bir şekilde kazandırılarak üretimin ve istihdamın etkin şekilde arttırılması hedefleniyor. Bu arada bu karar Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi gibi büyük organize sanayi bölgelerini değil, küçük çaplı organize sanayi bölgelerini kapsıyor.
BEDELSİZ ARSA UYGULAMASINA DEVAM EDİLECEK

Karara göre, dördüncü kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazileri de bedelsiz tahsis edilebilecek. Beşinci ve altıncı kademede bulunan ilçelerde mevcut bedelsiz arsa uygulamasına devam edilecek. Öte yandan, ikinci ve üçüncü kademe gelişmiş ilçelerdeki OSB’lerde uygulanan indirim oranları artırıldı. Daha önce yüzde 40 indirim oranına sahip ikinci kademe ilçeler yüzde 60’a, yüzde 60 indirim oranına sahip üçüncü kademe ilçelerde ise yüzde 80’e çıkarıldı.
GAZİANTEP KAPSAM DIŞI
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri, bu kararın kredi alyapısını bakanlığın karşıladığı küçük küçük Organize Sanayileri kapsadığını belirttiler. OSB yetkilileri, “Atılı vaziyette bekleyenler var. Altyapısı yapılmış kimse yatırım yapmıyor, devlette kredilendirmiş o tür yatırımları harekete geçirmek için böyle bir karar çıkarıldı. Gaziantep’te Organizenin elinde arsa yok, bakanlık kredisi yok, bizde sanayici kendi yapıyor. Böyle yatırımlar var 40-50 hektar bizim Gaziantep Organizenin yüzde 1-2’si kadar. Onlarda var 3 bin 5 bin parseller var. Onları harekete geçirmek için yapılıyor. Bizi kapsamıyor” diye konuştular. Meral KINACILAR

Sponsorlar