Arama Motorları

  
   
 

İl Kez Düzenlenen Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı: İnşaatta Orta Doğu hesabı

Sanayi Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası iş birliğiyle düzenlenen ‘Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı’ ile eş zamanlı yapılan ‘Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı’ törenle açıldı.
Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Orta Doğu’nun yeniden inşasında mühendislik ve müteahhitlik gücümüzü etkin bir şekilde kullanmamız gerektiğini belirterek,“Avrupa’dan Çin’e kadar bir çok inşaat firması gelip buralarda fizibilite yaparken, biz seyirci kalamayız ve kalmayacağız” dedi. İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ise, deprem konusunda uyarıda bulunarak, “Marmara depreminin 10’a yakın ili etkilediği hesaplanırsa Gaziantep’e yakın Doğu Anadolu fay hattında meydana gelebilecek bir depremde büyük zarar göreceğimiz aşikardır. Deprem master planını şehrimizde hızlı bir şekilde projelendirip uygulamaya konulmasını bekliyoruz” dedi.
İLK KEZ DÜZENLENDİ

Orta Doğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarların açılışına CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Şahinbey Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünvedi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, GSO Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Erbil Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Muhammed Kanabi ve çok sayıda Oda başkanı ve davetli katıldı. Açılış töreninde konuşan GSO Başkanı Ünverdi, Gaziantep’te ilk kez düzenlenen fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu. Türk inşaat firmalarının dünya markası olduğunu kaydeden Ünverdi, Orta Doğu’nun yeniden inşasında da Gaziantepli firmaların önemli rol üsteleneceğini söyledi.
SEYİRCİ KALAMAYIZ
Fuarın Gaziantep için ülke için ve Orta Doğu ülkeleri için önem arzettiğini belirten Ünverdi, “Gaziantep, inşaat sektöründe önemli bir potansiyele sahip. Gaziantep’te 2 bine yakın mühendis ve bin müteahhit faaliyet gösteriyor. Ülkemizde yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 250 alt sektörü besleyen güçlü bir sektörden bahsediyoruz. Bu gücü doğru değerlendirmeli ve sektörü geliştirecek adımlar atmalıyız” dedi. Suriye başta olmak üzere, Orta Doğu’nun yeniden inşasında mühendislik ve müteahhitlik gücümüzü etkin bir şekilde kullanmamız gerektiğini söyleyen Ünverdi, “Avrupa’dan Çin’e kadar bir çok inşaat firması gelip buralarda fizibilite yaparken, biz seyirci kalamayız ve kalmayacağız. Hedefimiz, ikili ilişkileri ve ticaretimizi geliştirmektir. Onun için Irak, Suriye ve Filistin’den firmalar fuarımıza geldiler. Ortadoğu’nun yeniden inşasında, müteahhitliğin yanında plastik, metal, ahşap, parke ve pencere gibi yapı malzemelerini kapsayan uzun bir zincirden hem sanayicilerimize hem de tedarikçilere iş düşecek. Geniş bir coğrafya bizi bekliyor. Hamlelerimizi zamanında yaparsak biz de bu bölgede etkin rol üstlenebiliriz. Gaziantepli müteahhitlerimiz şu an sınırın ötesinde devletimizin kontrolünde olan bölgelerde okul, yol, cami, köprü gibi kamu projelerini inşa etmeye devam ediyor” dedi.
BÜYÜK HACİMLİ PROJELERİ HEDEFLİYORUZ
‘Geniş bir coğrafya bizi bekliyor, hamlelerimizi zamanında yapabilirsek bizde bu bölgede etkin rol üstlenebiliriz’ diyen Ünverdi, “Halihazırda Gaziantepli müteahhitlerimiz de zaten sınırın ötesinde devletimizin kontrolünde olan bölgelerde okul, yol, cami, köprü gibi kamu projelerini inşa etmeye devam ediyor. Biz düzenlediğimiz bu ilk fuarla Gaziantep şirketlerini uluslararası şirketler haline getirmek istiyoruz. Daha önce Irak’ın inşasında ikinci kademe işler yaptık. Bugün Suriye ile olan durumumuz ise çok daha farklı. Hedefimiz bu güçlü ilişkilerimizi geliştirerek, o bölgenin okul, yol, köprü, hastane, arıtma tesisi, bilişim altyapısı ve konut gibi büyük hacimli projelerini inşa etmek” şeklinde konuştu.
ORHAN AKKAYA:TEHDİTLER FIRSATA DÖNÜŞECEK
Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu üyesi Orhan Akkaya, fuarın bölgede emlak ve inşaat sektörlerinin buluşma noktası ve yansıması olacağını söyledi. Akkaya, “İnşaat sektörü kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörle ekonominin lokomotifidir. Gaziantep inşaat sektöründe dinamik etkili bir pozisyondadır. Ayıca komşu ülkeleri ve Ortadoğu pazarına yakınlığı nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir. Şu an için bölgemizde yaşanan gerginlikler son bulduğunda söz konusu tehditler fırsata dönüşecek ve bu durumdan en olumlu etkilenen Gaziantep olacaktır. Bu çerçevede orta vadeli hedefimiz yapacağımız fuarlarla bölge ekonomisini canlandırmakla birlikte özellikle Ortadoğuda ihracat odaklı etkin bir ticarete katkı sağlamaktır. Fuarımızda Irak’tan gelen sektörel heyet ikili işbirliği imkanlarını değerlendirecek” diye konuştu.
ÇELİKTÜRK:FEDAKARLIK YAPMAMIZ GEREKİYORİ
nşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, fuarı düzenlemekteki amaçlarının inşaat sektörünü Ortadoğu paydaşları ile buluşturmak olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden birisi olduğunu belirten Çelirtürk, “Sektör canlandığında birçok sektörde canlanacaktır. Ekonomik sıkıntılar yaşadığımız şu günlerde daha çok çalışıp daha çok fedakarlık yapmak gerektiğinin bilincindeyiz. Türk müteahhitlik firmaları dünyanın değişik çoğrafyalarında çok başarılı projelere imza atmaktadırlar. Bu bağlamda komşu ülkelerde yapılacak inşaat faaliyetlerinde lojistik ve mühendislik anlamında en iddialı ülke durumundayız” dedi.
ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIK
Sağlıksız yapılaşmalara karşı mücadele etmeye ve etkin bir rol üstlenmeye önümüzdeki dönemlerdede devam edeceklerini belirten Çeliktürk, “Ülkemizin büyük bir bölümü fay hatları üzerinde bulunduğu için meydana gelebilecek bir depremde büyük kayıplarımız olacağı bir gerçektir. Yaklaşık 2.5 milyon insanın yaşadığı Gaziantep şehrimiz en yakın fay hattına kuş uçuşu 45 km mesafededir. Marmara depreminin 10’a yakın ili etkilediği hesaplanırsa Gaziantep’e yakın Doğu Anadolu fay hattında meydana gelebilecek bir depremde büyük zarar göreceğimiz aşikardır. Geçtiğimiz yıl önemli bir çalışmaya imza attık. Gaziantep deprem master planı yol haritası çalıştayı gerçekleştirdik. Çalıştaydan çıkan rapor doğrultusunda deprem master planını şehrimizde hızlı bir şekilde projelendirip uygulamaya konulmasını beklemekteyiz” diye konuştu.  Konuşmaların ardından, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, ilçe belediye başkanları fuarın açılışını gerçekleştirdi. 60 standın bulunduğu fuarların, 7 Ekim Pazar gününe kadar açık olacağı belirtildi.
Meral KINACILAR İnşaatta Ortadoğu hesabı

Sponsorlar