Arama Motorları

  
   
 

Gaziantep’te 66 bin kişi okuma-yazma bilmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan tarafından yurt genelinde başlatılan “Okuma-yazma” seferliği Gaziantep’te resmen başladı
Gaziantep’in okumaz-yazmaz da Türkiye’de 10’uncu sırada yer aldığını belirten Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 58 bin kadın ve 8 bin erkek olmak üzere şehrimizde toplam 66 bin kişinin okuma yazma bilmediğine dikkat çekti.
Gaziantep, okumaz-yazmaz da
10’uncu sırada yer alıyor
Gaziantep’in okumaz-yazmaz da Türkiye’de ki il sıralamasında 10’unca sırada yer aldığını söyleyen Yerlikaya, “Gaziantep’te okuma yazma bilmeyen 66 bin kişi var. Bir şehirde mahallede veya sokak da okuma yazma bilmeyen bir kişi bile olsa onun kapısını çalıp tebessüm ederek, elinden tutarak en yakın okula kayıt yaptırmalıyız. Niyetimiz bu. “Bu seferlikte bende varım” diyen annemiz, babamız, ablamızı okula yazdırarak onların heyecanlarına ortak ve şahit olmak istiyoruz. Bu sevaptan pay almak istiyoruz. Bundan daha büyük bir sevap olabilir mi? Olamaz” ifadesini kullandı.

Karkamış’ta 668, Yavuzeli’nde bin 541, Oğuzeli’nde bin 688, Araban’da bin 971, Nurdağı’nda 2 bin 91, İslahiye’de 3 bin 647, Nizip’te 8 bin 19, Şehitkamil’de 20 bin 959 ve Şahinbey ilçesinde 25 bin 400 civarında kişinin okuma-yazma bilmediğini ifade eden Yerlikaya, “Tüm okullarımız, Halk Eğitim Merkezlerimiz, belediyelerimizin imkanlarını topluyoruz. Kurslar 12 kişiyi geçmeyecek ve sınıf öğretmenleri yetmediği zaman Türkçe öğretmenlerimiz, bu öğretmenlerimizde yetmediği zaman 26 bin 500 öğretmenden hangisi varsa o da işin içine giriyor. Öğretmenlerimiz hazır, okullarımız hazır, tüm belediyelerimiz hazır, ilçelerimiz hazır. Muhtarlardan ve özellikle medyadan beklentimiz okuma-yazma seferberliğinin duyurulması” dedi.
Okuma-yazma seferberliğiyle ilgili Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya önderliğinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Milli Eğitim Müdürlükleri, Kaymakamlıklar, Belediye Başkanları, Müftülük ve Okul Müdürleri katıldı.
66 bin yüksek bir rakam
Okuma-yazma bilmeyen 66 bin rakamının yüksek olduğunu vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Dünya’nın ve Türkiye’nin hedeflerine bakıldığında 66 bin insanın okuma-yazma bilmemesi çok yüksek bir rakam. Hayatlarına dokunmamız gereken 66 bin kişi var. Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik, sosyal ve bir devlettir. Yerel kalkınmadan sorumluyuz. Dolayısıyla insanı merkeze alan bakış açımızla eğitimde önce insan, sağlıkta önce insan, emniyette önce insan, adalette önce insan dedik. Bugün gelinen noktada çok ciddi düzelmeler var” değerlendirmesinde bulundu.
Şu anda yoğun bir talep var
Büyükşehir Belediyesi olarak 2 milyon insandan sorumlu olduklarını kaydeden Şahin, “Her bir kardeşimiz bizim için çok kıymetli. Bu insanlardan hem bu dünyada hem de diğer dünyada sorumluyuz. GASMEK dördüncü yılın sonunda binlerce vatandaşa dokunduk. Şu anda yoğun bir talep var. Bu kurslarda bütün malzemeleri ve öğretmenlerin maaşlarını biz ödeyerek, bütçenin yüzde 10’luk kısmını bu işe ayırdık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu işe çok önem veriyoruz. Açtığımız etüt merkezlerinde ve meslek kurslarında Türkçe öğrenmeden tutun tasarım, bilgi işleme kadar her türlü kursu açtık. Türkiye’de bu kadar sosyal tesisi olan başka bir şehir yok. Bu kadar fırsat ve imkanı 15 yaş üstündeki insanlarla iyi bir kombine yapar ve yürütme kurulu bu işi iyi bir şekilde organize ederse çok başarılı sonuç alacağımıza inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bir kişi dahi olsa kurs açılacak
İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Gaziantep’te toplamda 66 bin kişinin okuma yazma bilmediğine dikkat çekerek, bu rakamın 15 yaş ve üstü öğrencilerin, gençlerin ve yetişkinlerin oranı olduğunu altını çizdi. Mete, konuşmasına şöyle devam etti: “Birinci kademede okuma yazmanın toplam ders saati 170. İkinci kademe okuma-yazma 180 saat. Daha önce sınıf öğretmenlerinin girebildiği kurslara yeni düzenlemeyle birlikte Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı dil ve branş öğretmenleri yani okullarımızda görev yapan 4 yıllık mezun olan her öğretmen görevlendirilecek. Bir kişi dahi olsa kurs açabileceğiz. Kursiyerler Halk Eğitim Merkezlerine müracaat etmek zorunda değiller. Mahalledeki en yakın okula müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Bu başvurular ön kayıt olarak değerlendirilecek. Kurslara başlamak isteyenler 5 Mart beklemeyecek, hemen başlanacak. Kurs ile ilgili ders materyalleri ve bütün malzemeler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden ücretsiz verilecek.” Hüseyin Karataş
23 Şubat 2018

Sponsorlar