Hububatta tahmin tuttu

Arama Motorları

  
   
 

Hububatta tahmin tuttu

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, hububatta tahminlerinin tuttuğunu dile getirerek bu mahsul döneminde 500 bin ton buğday rekoltesi beklenildiğini dile getirdiği. Diğer yandan Seçkin, fıstık rekoltesinin de beklenildiği gibi 80 bin tonun altında gerçekleşmesinin beklenildiğini anlattı.
BUĞDAY 1 MİLYON DEKAR ALANDA EKİLDİ
Gaziantep’te ekili buğday alanının 1 milyon dekar olduğuna dikkat çeken Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, ekili arpa alanında da 50 bin tondan fazla ürün beklendiğini anlattı. Seçkin konuya ilişkin açıklamasında, “Ekili buğday alanında bu yıl her hangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bu yıl Gaziantep 500 bin ton buğday rekoltesi bekliyor. Bu rakam oldukça iyi diğer yandan ise arpa ekili alanlarda da 50 bin tondan fazla ürün bekliyoruz. Tahıl alanında bu yıl üreticinin yüzü gülecek. Süne mücadelesinin oldukça verimli geçtiği bu yıl üreticimiz tahıl ekili alanlarda da kendilerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiler” diye konuştu.
FISTIKTA REKOLTE BEKLENTİNİN ALTINDA

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, fıstıkta bu yıl yok yılı olduğunun altını çizerek beklenen rekoltenin açıklandığı gibi 80 bin ton civarında olmayacağını bildirdi. “Fıstık bu yıl beklenildiği gibi 80 bin ton civarında olmayacak” şeklinde konuşan Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, “Bu yıl fıstıkta yok yılı. Daha önce yapılan incelemelerde fıstığın 80 bin ton civarında olacağı dile getiriliyordu. Ama bugünlerde yaptığımız gözlemlerde fıstığın 80 bin tonun altında bir rekolteyle karşımıza çıkacağa benziyor. Henüz taze fıstık piyasaya çıkmadı. Hasat dönemiyle birlikte rekolteyi tam anlamıyla görmüş olacağız” şeklinde konuştu.

Sponsorlar