GAZİANTEP’TEN AMERİKAYA KAÇIRILAN MOZAİKLER

Bu defa umutluyuz
Kültür ve Turizm İl Müdürü Bülent Öztürk, Amerika’ya kaçırılan Zeugma mozaiklerinin iade edileceği konusunda bu defa daha umutlu olduklarını belirtti.
A+A- Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın ABD’ye çağrıda bulunduğunu belirterek, “Bakanımızın bu  çağrısına cevap alacağımızdan umutluyuz” dedi.
BAKAN’DAN NAZİK ÇAĞRI
Anadolu’dan kaçırılan 12 parça Zeugma Mozaiğinin Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nde dekorasyon amaçlı sergilendiği iddia edilirken, Öztürk:

“Bu arkeolojik eserlerin olması gereken yer burası. Kaçırılan bu eserler Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne iadesi için Sayın Bakanımız nazik bir çağrıda bulundu. Bakanımıza bu nazik çağrısı için şükranlarımızı sunuyoruz. Üniversiteden güzel bir cevap bekliyoruz.Ama bu defa umutluyuz. Bakanlığımız bu konudaki gerekli işlemleri başlatacaktır” diye konuştu.
ÜNİVERSİTE SATIN ALMIŞ
1960’lı yıllarda Zeugma ve çevresinde yapılan kaçak kazılar sırasında yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen, MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen 12 parça mozaik, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nde. Mozaiklerin 1965 yılında Manhattan’daki bir sanat galerisinden 3 bin 500 dolara satın alındığı iddia edilirken, kaçırılan mozaikler Bowling Green State Universitesi, Wolfe Center Binası, Eva Marie Saint tiyatrosunun lobisinde dekorasyon amaçlı kullanılıyor.  3 yıl önce mozaiklerin iadesi için imza kampanyası başlatılmış, ancak bir sonuç alınamamıştı. Meral KINACILARBu defa umutluyuz

Sponsorlar