Arama Motorları

  
   
 

Gaziantep’te 100 işletmenin 60-70’i ilk 5 yıl içerisinde kapanıyor

Gözek, girişimcilerin gerekli araştırmayı yapmadan yatırıma yöneldiğini söyledi
KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü olarak bir çok destek programı verdiklerini ifade eden KOSGEB Gaziantep Müdürü Sadık Gözek, “Bunlardan biri de girişimcilik destek programı. Özelikle son yıllarda bu programa ciddi talepler oldu.Çünkü Gaziantep girişimci bir şehir.Müdürlük olarak bir çok kurum ve kuruluşlarla protokol imzalıyoruz. Dolayısıyla 2017 yılında 9 bin girişimci adayına girişimcilik eğitimi vermeyi planlıyoruz.Girişimcilik eğitimlerine katılanlar da KOSGEB’in yeni girişimcilik desteğine başvurabiliyorlar” dedi.

Aşırı derecede talep var
Eğitimlerinuzmanlar, üniversite, İş-Kur, belediyeler ve meslek kuruluşları ile birlikte verildiğini belirten Gözek,“Birçok kurum ve kuruluşla protokol yaptığımız için sene sonuna kadar personelimizle eğitimler veriyoruz. Çünkü aşırı derecede talep var. Çünkü Gaziantep girişimci bir şehir” şeklinde konuştu.
Dünyada ve Türkiye’de kurulan 100 işletmeden60-70’inin 5 yıl içinde kapandığına dikkat çeken Gözek,bunun dünyada ve Türkiye’de var olan bir gerçek olduğunun altını çizdi. “Bu kadar çok iş yeri kapanmasının nedeni çok fazla. Ancak genel anlamda en büyük sorun; girişimci adayların kendi işini kurmak için herhangi bir pazar araştırması, iş fikri, planı ve potansiyeli ile ilgili değerlendirme yapmaması. Girişimcinin finansal yeterliliğini ve sürdürülebilirliğini sorgulamaması da başarısız olmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.
Çok kısa bir zamanda paket eğitim vermeye çalışıyoruz
Eğitimlerde, girişimcilere iş potansiyeli, pazarlama stratejisi nasıl olacak, üretim ve finansal durumuyla ilgili bilgiler verildiğini söyleyen KOSGEB Gaziantep Müdürü Sadık Gözek,çok kısa bir zamanda paket eğitim vermeye çalıştıklarını, eğitimin4sürdüğünü ve bu süre zarfında girişimci adayların genel anlamda bir çok şeyi öğrendiklerini kaydetti.“Mesela birisi cafe-restoran açma fikri ile gelip konfeksiyon atölyesi açma düşüncesiyle çıkabiliyor. Çünkü o işin kendisine uygun olmadığını görüyor. O nedenle KOSGEB’in girişimcilik eğitimini vermesinin en büyük sebebi işletmelerimizin kapanan işletmeler arasında olma oranını azaltmak ve uluslar arası literatürün altına düşürmek” şeklinde açıklama yaptı.
5-6 aylık eğitim sınıflarımız dolmuş durumda
“Girişimcilik eğitimi sonunda 50 bin TL hibe 100 bin TL geri ödemeli desteğimiz var” diyen Gözek,“Eğer girişimci adayı, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olursa bu oran yüzde 90 oluyor. O kadar fazla eğitim yapmamıza rağmen şu anda akın akın başvuruyorlar. Neredeyse 5-6 aylık eğitim sınıflarımız dolmuş durumda” ifadelerine yer verdi.
Gaziantep’te girişimcilik seferberliği başlattık
Gaziantep’te girişimcilik seferberliği başlattıklarını vurgulayan Gözek, konuşmasına şöyle devam etti: “Eskiden KOSGEB’den faydalanmak isteyen girişimciler eğitime katıldıktan sonra belgelerini alıp Maliye kayıtlarını yaptırıp ondan sonra başvurabiliyorlardı. Ancak bir değişiklik yaptık ve şu anda girişimcilik eğitimine katılanlar Maliye kayıtlarını yaptırmadan iş planını hazırlayıp başvurabiliyorlar. Neredeyse her hafta 20 girişimciyi değerlendiriyoruz. Girişimci adayının önceden Maliye’ye kayıt yaptırıp, işletmesini kurduktan sonra KOSGEB destek vermezse, hangi kalemleri destekleyecek veya ne kadar destek verecek gibi tereddütlerdi vardı. KOSGEB’de bu tereddütleri gidermek için yol açtı, ama bu bizim için çok ciddi iş yükü teşkil ediyor. Çünkü birçok girişimci adayı eğitimi aldıktan sonra hemen başvuruyor. Başvuruların içeriğine bakıyoruz. Uygun mu değil mi diye uzmanlarımız inceliyor, revize ediyor ve uygun hale geldikten sonra değerlendiriyoruz.
Girişimci, risk alabilendir ancak araştırmacı olması lazım
Yeni girişimcilere tavsiyede bulunmayı ihmal etmeyen KOSGEB Gaziantep Müdürü Sadık Gözek,“KOSGEB’in yeni girişimci desteğini araştırsınlar. Çünkü birçok işletmeci işletmesini kurup geliyor, ama girişimcilik desteğinden sonradan haberdar oluyor. Dolayısıyla girişimci adayı işletmesini kurmadan önce internete girdiği zaman bir çok destekle karşılaşabiliyor. Eğitime katılmıyorlarsa pazar, üretim ve finansı mutlaka araştırmaları gerekiyor. Girişimci risk alabilendir, ancak araştırmacı olması lazım” diye açıklama yaptı. Hüseyin Karataş
15 Haziran 2017          Sabah

Sponsorlar